Hudební obor

Charakteristika

CharakteristikaV současné době navštěvuje hudební obor 200 žáků.
Posláním hudebního oboru ZUŠ je poskytnout žákům, kteří projevili potřebné předpoklady a zájem o studium hudby, základy odborného vzdělání a vychovávat z nich zaujaté hudebníky, kteří by se dovedli ve svém životě i ve společnosti uplatnit jako amatéři nebo budoucí profesionálové.
Průprava k vlastnímu studiu na hudebním oboru ZUŠ představuje přípravná hudební výchova, kde se hravým způsobem ověřují a upevňují předpoklady a zájem žáků pro toto studium. V hlavním předmětu ( výuka hře na hudební nástroj nebo zpěv ) se žáci učí zvládnout technické a výrazové prostředky zvoleného nástroje nebo zpěvu. Součástí výuky je zapojení žáků do souborové a komorní hry.
Dalším předmětem, který nesmí být v hudebním oboru opomíjen, je hudební nauka, jejímž hlavním posláním je vychovat z žáků hudbymilovného a kulturního člověka.

Vyučování v hudebním oboru se organizuje takto :

Přípravná hudební výchova a hra na nástroj od 5 nebo 6 let – délka studia 1-2 roky
Hra na nástroj nebo zpěv od 7 let – délka studia v I. stupni 4 – 7 let
Hra na nástroj nebo zpěv od 14 let – délka studia ve II. stupni 4 roky